تبلیغات
cartoon network - پرونده سیمپسونها-1
 
cartoon network
سریال کارتونی برای همه
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : Elyar
نویسندگان
نظرسنجی
کدام اثر؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پنجشنبه 30 دی 1389 :: نویسنده : Elyar

از سایت:انیمک

معرفی و بررسی سریال سیمپسونها

گردآوری و ترجمه : تورج سلحشور

info@animak.ir

2008/10/18

"خانواده سیمپسون" یا همان "سیمپسونها" (The Simpsons) عنوان سریال انیمیشن آمریكایی ست كه توسط مت گرونینگ (Matt Groening ) برای شبكه تلویزیونی فاكس (Fox Broadcasting Company) تهیه می شود. این سریال یك طنز اجتماعی-انتقادی در مورد زندگی خانواده های قشر متوسط آمریكاست. اعضای این خانواده عبارتند از "هومر" (Homer)، "مارج" (Marge)، "بارت" (Bart)، "لیزا" (Lisa) و "مگی" (Maggie). ...


از سایت:انیمک

معرفی و بررسی سریال سیمپسونها

گردآوری و ترجمه : تورج سلحشور

info@animak.ir

2008/10/18

"خانواده سیمپسون" یا همان "سیمپسونها" (The Simpsons) عنوان سریال انیمیشن آمریكایی ست كه توسط مت گرونینگ (Matt Groening ) برای شبكه تلویزیونی فاكس (Fox Broadcasting Company) تهیه می شود. این سریال یك طنز اجتماعی-انتقادی در مورد زندگی خانواده های قشر متوسط آمریكاست. اعضای این خانواده عبارتند از "هومر" (Homer)، "مارج" (Marge)، "بارت" (Bart)، "لیزا" (Lisa) و "مگی" (Maggie).

The Simpsonsاسامی بترتیب از بالا سمت چپ در جهت عقربه های ساعت: هومر – مارج – مگی – سانتا (سگ) – بارت – اسنوبال 2 (گربه) - لیزا

این خانواده در شهری خیالی به نام "اسپرینگفیلد" (Springfield ) زندگی می كنند و داستانهای آن اكثر جنبه های انسانی، اجتماعی و فرهنگی جامعه آمریكا را به تصویر می كشد.
قبل از اینكه این انیمیشن بصورت سریال در بیاید بصورت اپیزودهای كوتاهی توسط مت گرونینگ تهیه می شد و James L. Brooks تهیه كننده نیز او را یاری می كرد. اسامی اعضای خانواده در حقیقت اسامی واقعی اعضای خانواده گرونینگ بودند و او فقط "بارت" را بجای اسم واقعی خودش كه "مت" بود، گذاشت. این اپیزودهای كوتاه در 19 آوریل 1987 جزیی از شو تلویزیونی تریسی اولمن (The Tracey Ullman Show ) گشت و پس از اینكه به مدت سه فصل پخش آن ادامه یافت، تهیه كنندگان آن تصمیم گرفتند تا سیمپسونها را تبدیل به یك سریال تلویزیونی مستقل كنند و بدین ترتیب سریال تلویزیونی سیمپسونها از دسامبر 1989 شروع به پخش كرد.

اولین قسمت آن در 17 دسامبر 1989 پخش شد و از آن تاریخ تا بحال پخش آن ادامه دارد و تاكنون 20 فصل ادامه یافته است! ضمن اینكه یك فیلم بلند سینمایی نیز از آن تهیه شد و در 27 جولای 2007 با عنوان "فیلم سینمایی سیمپسونها" (The Simpsons Movie ) در سینماهای سراسر جهان اكران شد و حدود 526 میلیون دلار فروش كرد!

این سریال از آغاز پخش آن جوایز زیادی را نصیب خود كرده است كه از آن جمله می توان به 24 جایزه امی (Emmy Awards )، 26 جایزه انی (Annie Awards ) و یك جایزه Peabody Award اشاره كرد. مجله تایمز در شماره 31 دسامبر 1999 خود آن را بهترین سریال تلویزیونی قرن بیستم دانست و در 14 ژانویه 2000 در راهرو افتخارات هالیوود ستاره ای به این سریال تعلق گرفت. سیمپسونها طولانیترین سریال آمریكایی و طولانیترین سری انیمیشنی نیز بشمار می آید. عبارتی كه "هومر" به هنگام عصبانیت می گوید (D'oh! ) جزء فرهنگ زبان انگلیسی گنجانده شده و این سریال بنوعی مادر همه سریالهای انیمیشنی ست كه بعد از آن برای بزرگسالان ساخته شده است.

ریشه ها:
ایده سیمپسونها در دفتر James L. Brooks به ذهن گرونینگ رسید. بروكس از گرونینگ خواسته بود تا ایده ای برای ساخت یك سری انیمیشن كوتاه بدهد. گرونینگ در آن زمان یك كمیك استریپ هفتگی طراحی می كرد كه "زندگی در جهنم" نام داشت. بعد از درخواست بروكس، ابتدا به این فكر افتاد كه همین كمیك استریپ را تبدیل به انیمیشن كند اما وقتی فهمید كه باید تا آخر عمرش درگیر كارهای كپی رایت و حق انتشار باشد از این فكر منصرف شد و ایده خانواده ای كه همیشه درگیر مشكلات گوناگون هستند به ذهنش رسید و اینگونه بود كه "سیمپسونها" شكل گرفتند.

The Tracey Ullman Showسیمپسونها در شو تلویزیونی تریسی اولمن
سیمپسونها ابتدا بصورت اپیزودهای كوتاهی تهیه شدند و اولین بار در 19 آوریل 1987 در شو تلویزیونی تریسی اولمن (The Tracey Ullman Show ) به نمایش در آمد. گرونینگ طرحهای اولیه و خام شخصیتها را كشید و آنها را به انیماتورها داد تا آنها در مرحله تولید طرحها را بهینه كرده و دستی به سر و رویشان بكشند ولی انیماتورها این كار را نكردند و فقط طرحها را كپی كردند و به همین دلیل شخصیتها در اپیزودهای كوتاه سیمپسونها، همچنانكه در عكس می بینید، بسیار خام و زمخت در آمدند (این عكس سیمپسونها در اپیزودهای كوتاه شو تلویزیونی تریسی اولمن است).

در سال 1989 یك تیم تولیدی سیمپسونها را تبدیل به یك سریال با اپیزودهای تقریباً نیم ساعته كردند. این تیم تولیدی كه سریال را برای شبكه تلویزیونی فاكس می ساختند الان با نام خانه انیمیشن Klasky Csupo شناخته می شوند. بروكس بندی را در قرارداد با فاكس گنجاند كه به موجب آن فاكس حق دخالت در محتوا و داستان را نداشت. گرونینگ می گفت كه هدف او ساختن برنامه ای ست كه مخاطبان را از تماشای برنامه های آشغال معمولی برهاند!! اولین قسمت سریال كه ویژه كریسمس هم بود در تاریخ 17 دسامبر 1989 با عنوان Simpsons Roasting on an Open Fire پخش شد. البته قسمت " Some Enchanted Evening " قبل از آن ساخته شده بود ولی پخش آن به علت مشكلاتی در انیمیشن آن تا سال 1990 به تعویق افتاد.

"سیمپسونها" اولین سریال تلویزیونی فاكس است كه در بین 30 برنامه رتر فصل قرار گرفت. موفقیت این سریال مسئولان فاكس را بر آن داشت كه شب نمایش آن را نیز به پنجشنبه شب تغییر دهند كه در آن موقع برنامه های موفقی چون The Cosby Show پخش می شد. در سال 1992 تریسی اولمن علیه فاكس شكایت كرد و ادعا كرد كه این برنامه بوده كه باعث موفقیت سیمپسونها شده است و درخواست غرامت كرد هر چند این ادعا در دادگاه رد شد.

این سریال از ابتدای پخش آن جنجالی بود. شخصیت شرور فیلم یعنی بارت، در اكثر مواقع بخاطر رفتار بدش تنبیه نمی شد و بعضی از خانواده ها به این قضیه اعتراض می كردند كه ممكن است بارت تبدیل به الگویی برای بچه هایشان شود. حتی رییس جمهور وقت آمریكا، جورج بوش هم در یك سخنرانی به این مساله اشاره كرد: "ما میخواهیم خانواده های آمریكایی بسازیم كه بیشتر شبیه والتونها (عنوان سریالی كه یك دهه قبل از سیمپسونها پخش شده بود) باشند نه سیمپسونها".
چندین مدرسه در آمریكا استفاده از برخی وسایل تبلیغاتی سیمپسونها را مثل تی شرتهایی كه عكس بارت روی آن بود ممنوع كرد اما با وجود همه اینها وسایل تبلیغاتی سیمپسونها در 14 ماه اول فروشش 2 میلیارد دلار سود داشت!

تولید:
مت گرونینگ و جیمز ال. بروكس تهیه كنندگان اجرایی این سریال از آغاز تاكنون بوده اند ضمن اینكه به عنوان مشاور ایده پردازی نیز فعالیت می كنند. نام سام سیمون (Sam Simon ) نیز كه در طول چهار فصل اول به عنوان ناظر قسمت داستان و ایده پردازی فعالیت می كرد در بین تهیه كنندگان دیده می شود ولی عملاً او از سال 1993 دیگر نقشی در این سریال ندارد. "مجری برنامه" (Show Runner ) عنوان پست مهم دیگری در این سریال است كه بیشتر درگیر كارهای اجرای فیلم است كه نویسنده اصلی و مدیر تولید سریال در طول یك فصل است. مجریان فصلهای مختلف سیمپسونها از ابتدا تا حال عبارتند از:

فصل 1 – 2: Matt Groening ، James L. Brooks و Sam Simon
فصل 3 – 4: Al Jean و Mike Reiss
فصل 5 – 6: David Mirkin
فصل 7 – 8: Bill Oakley و Josh Weinstein
فصل 9 – 12: Mike Scully
فصل 13 - تاكنون: Al Jean


James L. Brooksجیمز ال. بروكس
Matt Groeningمت گرونینگ


نویسندگی:
تیم نویسندگی سیمپسونها شامل 16 نویسنده است كه باید در ابتدای دسامبر هر سال ایده های خود را در مورد اپیزودهای مختلف ارائه دهند. نویسنده اصلی هر اپیزود طرح اولیه را می نویسد و سپس گروهی از نویسندگان به رهبری George Meyer روی طرح اولیه كار می كنند، شوخیهایی را اضافه یا كم می كنند، صحنه هایی را اضافه می كنند و سپس برای تست به گویندگان می دهند تا آنها را بخوانند و بعد یكبار دیگر آن را مرور می كنند تا اینكه نسخه نهایی فیلمنامه یك اپیزود آماده می شود. Jon Vitti یكی از نویسندگان قدیمی سریال در مورد George Meyer می گوید كه اگرچه شاید اسم جورج در تیتراژ فیلم به عنوان نویسنده نیاید ولی ائ همیشه بهترین جملات را برای هر اپیزود می نویسد. تهیه هر اپیزود حدود شش ماه طول می كشد و به این دلیل در این سریال فرصت كمی پیش می آید تا به مسائل روز پرداخته شود ولی در عوض مكرراً به رویدادهای منظم و برنامه داری چون مسابقات المپیك یا فوتبال می پردازد.

Simpsons Writersتیم نویسندگان سیمپسونها در سال 1992

John Swartzwelder كه نویسنده 60 اپیزود از این سریال است به عنوان پركارترین نویسنده سیمپسونها شناخته می شود. Conan O'Brien یكی دیگر از موفقترین نویسندگان این سریال بشمار می آید كه بیشتر روی قسمتهای اولیه سریال در اوایل دهه 90 كار كرده است كه در ادامه David Letterman مجری شو تلویزیونی Late Night جای او را گرفت. كمدین انگلیسی، Ricky Gervais ، اولین شخصیت معروفی ست كه در یك اپیزود هم نویسنده بوده و هم گوینده. او اپیزود " Homer Simpson, This Is Your Wife " را نوشت.

نویسندگان این سریال در سال 1998 به انجمن نویسندگان آمریكا پیوستند و در اعتصاب معروف این انجمن در سال 2007 نیز شركت كردند.
لیست كامل نویسندگان این سریال را اینجا ببینید.

صداها:
به غیر از یك مورد، در همه اپیزودها در عنوان بندی پایانی فقط اسامی صداپیشگان را می بینیم و معلوم نیست كه كدامیك از آنها بجای چه شخصیتی حرف می زنند. اوایل كمپانی فاكس و تیم تهیه كننده نمی خواستند هویت آنها فاش شود و در چند فصل اول جلسات ضبط صدا كاملاً بسته اجرا می شد و هیچ عكسی هم از آنها منتشر نمی شد. اما بالاخره در اپیزود 17 فصل 2 با عنوان Old Money اسامی صداپیشگان با نقش آنها ذكر شد زیرا تهیه كنندگان عقیده داشتند با این كار به نقش صداپیشگان اهمیت بیشتری قائل می شوند. در سال 2003، صداپیشگان این سریال در برنامه "nside the Actors Studio " ظاهر شدند و بصورت زنده صدای كاراكترها را در آوردند.

سیمپسونها شش صدا پیشه اصلی دارد: "دن كاستلانتا" (Dan Castellaneta ) كه صدای هومر سیمپسون، آبراهام سیمپسون، دلقك، بارنی گامبل و دیگر شخصیت های بزرگسال را اجرا می كند؛ "ژولی كاونر" (Julie Kavner ) كه صدای مارج سیمپسون، پتی و سلما و چند شخصیت دیگر را اجرا می كند؛ "نانسی كت رایت" (Nancy Cartwright ) صدای بارت، رالف و دیگر بچه ها را در می آورد؛ "یاردلی اسمیت" (Yeardley Smith ) صدای لیزا را اجرا می كند و تنها كسی ست كه فقط صدای یك نفر را اجرا می كند؛ دو هنرمند مرد دیگر هستند كه اگرچه صدای اعضای اصلی خانواده را اجرا نمی كنند اما صدای دیگر افراد شهر را در می آورند: "هانك آزاریا" (Hank Azaria ) كه صدای شخصیتهای فرعی چون Moe ، Chief Wiggum و Apu را اجرا می كند و در نهایت "هری شیرر" (Harry Shearer ) صدای آقای برنز، Smithers ، اسكینر مدیر مدرسه، Ned Flanders ، Reverend Lovejoy و دكتر هیبرت را در می آورد. بجز هری شیرر بقیه صداپیشگان برای این سریال برنده جایزه امی بهترین صداپیشه شده اند.

Nancy Cartwrightنانسی كت رایت كه بجای بارت دوست داشتنی حرف می زند

تا سال 1998، این شش نفر صداپیشه اصلی 30.000 دلار برای هر اپیزود دریافت می كردند. در سال 1998 آنها با مسئولان فاكس برای افزایش حقوقشان وارد مشاجره شدند. فاكس تهدید كرد كه افراد دیگری را جایگزین آنها خواهد كرد اما "مت گرونینگ" از صداپیشه ها حمایت كرد و قضیه فیصله پیدا كرد. بدین ترتیب آنها از سال 1998 تا سال 2004، هر كدام برای هر اپیزود 125000 دلار گرفتند. اما با ظهور DVD و فروش بیشتر این مجموعه، در آوریل 2004 دیگر صداپیشه ها برای ضبط قسمتهای جدید در استودیو حاضر نشدند. آنها تقاضای 360.000 دلار برای هر اپیزود داشتند. یك ماه بعد اعتصاب آنها جواب داد و هر كدام برای هر اپیزود چیزی بین 250.000 دلار تا 360.000 دلار می گرفتند. در سال 2008 كه ساخت فصل بیستم این مجموعه آغاز شد، قرارداد جدیدی با صداپیشگان بسته شد كه به موجب آن هر كدام از آنها برای هر ضبط هر قسمت این سریال 400.000 دلار دریافت كنند!

علاوه بر این شش نفر اصلی، صداپیشگان دیگری نیز در طول ساخت این مجموعه با این تیم همكاری كردند و صدای كاراكترهای فرعی فیلم را اجرا كردند؛ از جمله این صداپیشگان می توانیم از Pamela Hayden ، Tress MacNeille ، Marcia Wallace ، Maggie Roswell ، Russi Taylor ، Albert Brooks ، Phil Hartman ، Jon Lovitz ، Joe Mantegna و Kelsey Grammer نام ببریم.

كاراكترهای فرعی این مجموعه طیف وسیعی از گروهها و مشاغل مختلف جامعه چون بازیگران، ورزشكاران، نویسندگان، گروههای موسیقی و دانشمندان را شامل می شود. در فصول اولیه، صداپیشگان مهمان صداهای كاراكترها را اجرا می كردند ولی كم كم اسامی كاراكترهای فرعی با اسامی صداپیشگان مهمان یكی شد و آنها در واقع بجای خود حرف می زدند.
Tony Bennett اولین كسی بود كه در این مجموعه بجای خود حرف زد كه اولن بار در اپیزود Dancin' Homer در فصل دوم ظاهر شد. سریال سیمپسونها ركورد جهانی بیشترین تعداد هنرپیشه های مهمان در یك سریال تلویزیونی را دارد.

این مجموعه به زبانهای مختلفی چون ژاپنی، آلمانی، اسپانیایی و پرتغالی دوبله شده است. این سریال جزو معدود سریالهای آمریكایی ست كه به فرانسوی نیز دوبله شده است. سیمپسونها حتی به زبان عربی نیز دوبله شده كه البته به دلیل موانع دینی و مذهبی مفاهیم زیادی در آن تغییر داده شده است. مثلاً هومر بجای آبجو سودا می نوشد (چه پسر خوبی!!) و بجای هات داگ سوسیس مصری می خورد!! اینگونه تحریفات خشم هواداران قدیمی و متعصب سیمپسونها را برانگیخت.

انیمیشن:
تا بحال چندین شركت و استودیوی آمریكایی و بین المللی پروسه انیمیشن سیمپسونها را عهده دار بوده اند. سری اولیه و كوتاه سیمپسونها كه از طریق شو تلویزیونی تریسی اولمن پخش می شد، در استودیوی Klasky Csupo تهیه می شد. ولی با شروع سریال و افزایش حجم كار، كمپانی فاكس كار تولید را به چندین استودیوی بین المللی واقع در كره جنوبی سپرد. هنرمندان استودیوی U.S. Animation, Inc و Film Roman استوری بوردها را تهیه می كردند و كاراكترهای جدید را خلق می كردند، پس زمینه ها را طراحی و شخصیت ها را طراحی می كردند كه در نهایت تبدیل به انیماتیك می شد و سپس نویسندگان یك بار آن را در استودیوی Gracie Films می دیدند و تغییرات احتمالی را اعمال می كردند و سپس آن را به استودیوهای خارج از كشور می فرستادند. این استودیوها كار جوهر و رنگ و ضبط انیمیشن روی نوار را انجام می دادند و بعد از سه الی چهار ماه آن را دوباره به آمریكا می فرستادند.

در طول سه فصل اول استودیوی Klasky Csupo مرحله انیمیشن سیمپسونها را در آمریكا انجام می داد. در سال 1992 كمپانی تولید این سریال، Gracie Films ، تولید داخلی این مجموعه را به شركت Film Roman سپرد كه تا هم اكنون نیز عهده دار آن است.
در فصل 14 این سریال، سبك كار از سل انیمیشن سنتی به رنگ و جوهر دیجیتال تغییر یافت. اولین اپیزودی كه با رنگ دیجیتال ساخته شد، اپیزود Radioactive Man در سال 1995 بود. هر چند كه قبلاً در اپیزود Tennis the Menace در فصل 12، انیماتورها از رنگ و جوهر دیجیتال استفاده كرده بودند اما دو فصل طول كشید تا Gracie Films تصمیم بگیرد كه كلاً سبك انیمیشن را تغییر دهد.

كاراكترها:
سیمپسونها خانواده ای معمولی هستند كه در شهری خیالی بنام اسپرینگ فیلد در قسمت مركزی آمریكا زندگی می كنند. "هومر"، مرد خانواده، بازرس ایمنی نیروگاه اتمی اسپزینگ فیلد است، شغلی كه با شخصیت خنگ و احمق او جور در نمی آید. همسر او، "مارج" نام دارد كه نمونه یك زن خانه دار و مادر تیپیكال آمریكایی ست. آنها سه فرزند دارند: "بارت"، پسر ده ساله شرور؛ "لیزا"، دختر هشت ساله فعال و فهیم و در نهایت "مگی" كه نوزاد است و حرف نمی زند و تنها راه ارتباطی او نحوه مكیدن پستانكش است! ضمناً آنها یك سگ بنام "سانتا" و یك گربه بنام "اسنوبال 2" دارند كه این حیوانات خانگی در بعضی اپیزودها نقشی كلیدی دارند. اگرچه در طول پخش این سریال ما بارها تعطیلات سال نو یا جشن های تولد را شاهدیم اما اعضای خانواده بزرگ نمی شوند! آنها هم اكنون هم در همان سنی هستند كه در شروع سریال بودند!

Characters in The Simpsonsهمه كاراكترهای سیمپسونها (برای دیدن عكس در اندازه بزرگتر آن را كلیك كنید)

این سریال شخصیت های فرعی و عجیب و غریب فراوانی دارد: همكاران، معلمان، دوستان خانوادگی، خویشاوندان، افراد شهر و چهره های معروف شهر. اگر چه اكثر این كاراكترها خلق شدند تا فقط نیاز یك اپیزود را برطرف كنند اما بعضی از آنها در طول سالیان دراز در اپیزودهای متعددی ظاهر شدند و شخصیت پردازی آنها كم كم كاملتر شد بگونه ای كه در برخی اپیزودها، شخصیت های فرعی نقش اصلی و كلیدی دارند.

برای دیدن اسامی كامل كاراكترهای سیمپسونها اینجا را كلیك كنید.

مكان:
داستان سیمپسونها در شهر خیالی اسپرینگ فیلد (Springfield ) اتفاق می افتد و هیچ نشانه ای در آن نیست كه بدانیم این شهر نشان دهنده چه ایالت یا چه قسمتی از آمریكاست. هر چند، تماشاگران حرفه ای این سریال با توجه به خصوصیات شهر، محیط جغرافیایی و طبیعت مجاور شهر سعی كرده اند موقعیت این شهر را حدس بزنند. در نتیجه این حدس و گمانها، سریال عمداً موقعیت اسپرینگ فیلد را افشاء نمی كند تا حساسیتها روی آن بیشتر شود! اسم "اسپرینگ فیلد" عنوان معمولی در آمریكاست كه تقریباً در نصف ایالتها یافت می شود. این شهر دارای محیط جغرافیایی متنوعی ست كه به تناسب داستان می توانیم ساحل، كوه، بیابان و مزارع وسیع را در آن ببینیم. با اینهمه "گرونینگ" اظهار داشته كه اسپرینگ فیلد شباهتهای زیادی به زادگاهش پورتلند، اورگون دارد.

تم ها:
سیمپسونها یك سریال "سیت كام" است و تم داستانهای آن نیز بر طبق قواعد معمول این ژانر است. "سیت كام" (Sitcom ) مخفف situation comedy به نوعی از كمدی گفته می شود كه در آن شخصیت ها در یك محیط ثابت و تكراری بصورت روزمره همدیگر را می بینند و شوخی می كنند و داستان نیز حول محور اتفاقات روزمره می گردد كه گهگاه اشاره ای نیز به اتفاقات دنیای واقعی دارد. مركز توجه سیمپسونها روی یك خانواده تیپیكال و معمولی آمریكایی ست ولی از آنجا كه با یك انیمیشن سروكار داریم حوزه داستان و اتفاقاتی كه در آن اتفاق می افتد وسیعتر از یك سیت كام معمولی ست. شهر اسپرینگ فیلد به نوعی نماینده كل جهان است كه در آن افراد با تمام مسائل زندگی مدرن و روزمره درگیر هستند. از آنجا كه هومر در یك نیروگاه اتمی كار می كند، این سریال می تواند به مسائل محیط زیست و نگرانی های آن بپردازد. بارت و لیزا دانش آموز هستند و این امكان را به نویسندگان سریال می دهد كه مسایل مربوط به نظام آموزش و پرورش را در آن مطرح كنند. این شهر دارای كانالهای تلویزیونی مختلفی ست؛ از برنامه كودك گرفته تا اخبار محلی و غیره كه این مسئله بهانه ای ست كه سیمپسونها بتواند با دنیای رسانه ها شوخی كند.

بعضی منتقدین اعتقاد دارند كه این سریال یك سریال سیاسی ست كه گرایشهای چپ دارد. Al Jean یكی از نویسندگان و تهیه كنندگان اجرایی سیمپسونها نیز در یكی از مصاحبه های خود گفت كه این سریال تمایلات لیبرال دارد. اگر چه تمایلات لیبرال را بوضوح می توان در سیمپسونها دید اما در طول پخش بیست ساله آن، سیمپسونها با قشرها و احزاب مختلف سیاسی شوخی كرده است حتی با احزاب و گروههایی كه گمان می رود خود جزو آنها باشند. در این سریال حكومت و شركتهای بزرگ از طبقه كارگر و متوسط سوء استفاده می كنند و شخصیتهای سیاسی و حكومتی با شخصیت و قیافه ای منفی نشان داده می شوند. در سیمپسونها، چهره های سیاسی آدمهای آلوده ای هستند، وزیران و نماینده ها مثل Reverend Lovejoy نسبت به مردم بی تفاوت هستند و پلیس شهر نیز بی كفایت است! مذهب نیز یكی از تمهایی ست كه در این سریال شوخی های زیادی با آن می شود.

openingسكانس آغازین سیمپسونها
سكانس آغازین:
سكانس آغازین سیمپسونها یكی از سكانس های بیادماندنی این سریال است. در اكثر اپیزودهای افتتاحیه، عنوان سریال را در میان ابرها می بینیم كه دوربین از بین آن روی شهر اسپرینگ فیلد زوم می كند. سپس دوربین تك تك افراد خانواده را نشان می دهد كه در حال رفتن به خانه هستند. همه افراد خانواده در یك زمان به خانه می رسند و به سمت كاناپه هجوم می برند تا تلویزیون تماشا كند. این سكانس توسط دیوید سیلورمن (David Silverman ) خلق شده و در حقیقت اولین كاری ست كه او بمحض آغاز كار خود در سیمپسونها انجام داده است. آهنگ متن این سكانس در عرض دو روز توسط دنی الفمن (Danny Elfman ) در سال 1989 نوشته شده و خود الفمن این قطعه را معروفترین و محبوبترین قطعه كل دوران حرفه ایش می داند.
یكی از نكات جالب توجه این سكانس، تغییرات كوچكی ست كه در هر اپیزود در آن می بینیم. در هر اپیزود، بارت جمله متفاوتی را روی تخته سیاه می نویسد. در برخی از اپیزودها لیزا آهنگ سولوی متفاوتی با ساكسیفون می زند و هر بار اعضای خانواده به طرز متفاوتی روی كاناپه می نشینند. بعضی قسمتها هم هستند كه در هر اپیزود عوض نمی شود ولی از فصلی به فصل دیگر متفاوت است. مثل بارت كه در فصل اول تابلوی ایستگاه اتوبوس را برمی دارد ولی در فصل دوم این كار را نمی كند.

طنز در سیمپسونها:
طنزی كه در سیمپسونها می بینیم اشاره به طیف وسیعی از مسائل فرهنگی و اجتماعی دارد كه در آمریكا می گذرد: برای مثال سینما، تلویزیون، موسیقی، ادبیات، علم و تاریخ. به دلیل همین گستردگی است كه مخاطبانی از قشرها و سنین مختلف سیمپسونها را تماشا می كنند. ضمن اینكه انیماتورها مرتباً طنزها و شوخیهای متنوعی را به زمینه تصویری داستان اضافه می كنند؛ مثل اضافه كردن جملاتی روی تابلوها، تیتر روزنامه ها و جاهای دیگر. ممكن است بینندگان با یكبار تماشای سریال متوجه این نكته های ظریف نشوند. بعضی از این شوخیها آنقدر سریع می گذرند كه فقط می توان با متوقف كردن تصویر متوجه آنها شد!
در این سریال از تكیه كلامها استفاده زیادی می شود و همه كاراكترهای اصلی و فرعی حداقل یك تكیه كلام دارند. از جمله این تكیه كلامها می توان به كلمه "D'oh! " اشاره كرد كه هومر موقع ناراحتی می گوید؛ یا كلمه "Excellent … " كه آقای Burns بكار می برد و یا Ha ha كه Nelson Muntz بطرز خاصی آن را ادا می كند. بعضی از جملات بارت مثل "Ay, caramba "، "Don't have a cow, man " و یا "Eat my shorts " در سالهای اولیه پخش سریال روی تی شرتها دیده می شد. جالب اینجاست كه تا قبل از معروف شدن این جملات در اثر تبلیغات، بارت بندرت این جملات را بكار می برد ولی بعد از آن تبدیل به تكیه كلام ثابت او شد. استفاده از تكیه كلامها در فصلهای اخیر كم شده است. در اپیزود "بارت معروف می شود" (Bart Gets Famous ) با طنز تكیه كلامی شوخی می شود، به این ترتیب كه بارت در برنامه تلویزیونی "Krusty the Clown Show " فقط با گفتن "من اون كارو نكردم!" (I didn't do it ) مشهور می شود.

HalloweenTreehouse of Horror
اپیزودهای مربوط به هالووین:
هر سال یكی از اپیزودهای این مجموعه درباره هالووین است. اولین اپیزودی كه به هالووین پرداخت، اپیزود سوم از فصل دوم بود كه با عنوان Treehouse of Horror در 25 اكتبر 1990 پخش شد. در این سكانس بارت و لیزا در روی خانه درختی شان می نشینند و داستانهای ترسناك برای یكدیگر تعریف می كنند. از این اپیزود به بعد بود كه در فصلهای بعدی و در اپیزود هالووین به سه داستان مجزای ترسناك پرداخته شد. در این داستانها خانواده سیمپسونها را می بینیم كه در یك صحنه ترسناك یا علمی تخیلی و یا متافیزیكی قرار می گیرند كه معمولاً این صحنه ها به یك فیلم معروف در آن ژانر اشاره دارند. این داستانها معمولاً در روندی متفاوت از سیر روایی معمول داستان اتفاق می افتند. معمولاً اپیزود هالووین هر ساله در ماه اكتبر و به هنگام جشن هالووین پخش می شد اما در سالهای اخیر به علت قرارداد فاكس برای پخش مسابقات لیگ جهانی بیسبال معمولاً این اپیزود بعد از هالووین پخش می شود.
نوع مطلب : نقد و مقاله، تاریخچه، معرفی سریالهای کارتونی، 
برچسب ها :