تبلیغات
cartoon network - پرونده سیمپسونها-2
 
cartoon network
سریال کارتونی برای همه
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : Elyar
نویسندگان
نظرسنجی
کدام اثر؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پنجشنبه 30 دی 1389 :: نویسنده : Elyar
تاثیرات فرهنگی، لغتها و اصطلاحات:
تعدادی از اصطلاحات كه در سیمپسونها بكار برده می شد كم كم وارد زبان محاوره ای و روزمره آمریكا شد. مارك لیبرمن، رییس پژوهشكده اطلاعات زبان واقع در دانشكده پنسیلوانیا، در این باره می گوید: "به نظر می رسد تاثیر سیمپسونها بر دایره لغات و اصطلاحات و تكیه كلامهای روزمره ما بیشتر از شكسپیر یا انجیل بوده است!" مشهورترین جمله فیلم عبارتی ست كه هومر موقع عصبانیت می گوید: "D'oh ". این كلمه بقدری رایج شد كه در فرهنگ لغت آكسفورد جا گرفت (البته بدون آپستروف). Dan Castellaneta كه بجای هومر حرف می زند می گوید كه این عبارت را از James Finlayson شنیده است، بازیگری كه در كمدی لورل و هاردی بازی می كرد. البته او این عبارت را بصورتی حزن آلودتر و كشیده تر می گفته است ولی كارگردان "سیمپسونها" به او توصیه كرده آن را كوتاه تر تلفظ كند و بدینصورت این عبارت محبوب متولد شد. ...
از سایت انیمک
تاثیرات فرهنگی، لغتها و اصطلاحات:
تعدادی از اصطلاحات كه در سیمپسونها بكار برده می شد كم كم وارد زبان محاوره ای و روزمره آمریكا شد. مارك لیبرمن، رییس پژوهشكده اطلاعات زبان واقع در دانشكده پنسیلوانیا، در این باره می گوید: "به نظر می رسد تاثیر سیمپسونها بر دایره لغات و اصطلاحات و تكیه كلامهای روزمره ما بیشتر از شكسپیر یا انجیل بوده است!" مشهورترین جمله فیلم عبارتی ست كه هومر موقع عصبانیت می گوید: "D'oh ". این كلمه بقدری رایج شد كه در فرهنگ لغت آكسفورد جا گرفت (البته بدون آپستروف). Dan Castellaneta كه بجای هومر حرف می زند می گوید كه این عبارت را از James Finlayson شنیده است، بازیگری كه در كمدی لورل و هاردی بازی می كرد. البته او این عبارت را بصورتی حزن آلودتر و كشیده تر می گفته است ولی كارگردان "سیمپسونها" به او توصیه كرده آن را كوتاه تر تلفظ كند و بدینصورت این عبارت محبوب متولد شد. ...

Jonah Goldberg ستون نویس مشهور مجله National Review به دنبال مخالفت فرانسه با جنگ عراق در سال 2003 فرانسویها را "میمونهای همیشه تسلیم پنیرخوار" (cheese-eating surrender monkeys ) خطاب كرد. این جمله برگرفته از اپیزود Round Springfield سیمپسونهاست كه در سال 1995 پخش شد كه در آن شخصیت Groundskeeper Willie این جمله را درباره فرانسویها بكار برد. بعد از آن این جمله در آمریكا بسیار معروف شد و اكثراً این عبارت را در مورد فرانسویها بكار برده و می برند.

كلمه " Cromulent " كه اولین بار در اپیزود "Lisa the Iconoclast " بكار برده شد در فرهنگ لغت انگلیسی وبستر جای گرفت و كلمه بی معنی Kwyjibo كه توسط بارت در اپیزود " Bart the Genius " ادا شد لقب كامپیوتری كسی ست كه ویروس مشهور اینترنتی را نوشت كه امروزه آن را به عنوان كرم كامپیوتری می شناسیم.

قال جمله " I, for one, welcome our new insect overlords " كه توسط Kent Brockman در اپیزود " Deep Space Homer " بكار برده شد، تبدیل به یكی از قالبهای مشهور زبان انگلیسی شد. این قالب با كلمات جایگزین در مواقعی استفاده می شود كه با شوخی و بحالت مسخره بخواهیم در مقابل موضع كسی كوتاه بیاییم یا حرف او را قبول كنیم. این عبارت حتی در رسانه های عمومی چون مجله New Scientist نیز بكار برده شده است. عبارت Meh نیز كه توسط این سریال بر سر زبانها افتاد در سال 2008 وارد فرهنگ لغت انگلیسی كالینز شد.

Simpsonsسیمپسونها
تلویزیون:
بعد از سریال "Wait Till Your Father Gets Home " در دهه 70، سیمپسونها اولین سریال انیمیشنی موفقی بود كه در ساعات اصلی شب پخش می شد. در دهه 80 كارشناسان برنامه های تلویزیونی، برنامه های انیمیشنی را فقط برای كودكان مناسب می دانستند و ساختن انیمیشنی با استانداردهای بالا برای بزرگسالان را مقرون به صرفه نمی دانستند. اما "سیمپسونها" این ذهنیت را تغییر داد. استفاده از استودیوهای انیمیشنی كره ای برای انجام برخی از مراحل ساخت فیلم باعث شد تا اپیزودهای این سریال با هزینه كمتری ساخته شوند. موفقیت سیمپسونها با توجه به هزینه نسبتاً كم تولید آن باعث شد تا شبكه های تلویزیونی به فكر سریالهای مشاهی باشند كه نتیجه آن تولید سریالهای انیمیشنی مثل South Park ، Family Guy ، King of the Hill ، Futurama و The Critic در دهه 90 بود. Seth MacFarlane تهیه كننده سریال انیمیشنی " Family Guy " می گوید: "سیمپسونها باعث شد تا انیمیشن در ساعات اصلی شب و بین بزرگسالان مخاطبان زیادی پیدا كند، چیزی كه قبلاً وجود نداشت. تا جاییكه من می دانم آنها چرخ را دوباره اختراع كردند! آنها چیزی را تهیه كردند كه می توان از آن به عنوان رسانه ای جدید نام برد." سریال South Park نیز یكی از اپیزودهای خودش را به پاس قدردانی از سیمپسونها، " Simpsons Already Did It " نامگذاری كردند.

سیمپسونها حتی روی برنامه های غیرانیمیشنی هم تاثیر گذاشت؛ نمونه آن سریال " Malcolm in the Middle " بود كه قسمت اول آن نهم ژانویه 2000 درست بعد از سیمپسونها پخش شد. حتی Ricky Gervais هم سیمپسونها را منبع اصلی ایده شكل گیری كمدی انگلیسی اش با عنوان The Office می داند.

جوایز و موفقیتها:
سیمپسونها بارها مورد تحسین منتقدین قرار گرفته است و آن را رك ترین و بی پرده ترین سریال تلویزیونی توصیف كرده اند. در نقدی كه در سال 1990 توسط Ken Tucker از Entertainment Weekly برای این سریال نوشته شد می خوانیم: "سیمپسونها پیچیدگیهای فراوان خانواده آمریكایی را با طرحهای كارتونی ساده نشان می دهد و همین پارادوكس عجیب است كه باعث می شود میلیونها نفر در شب یكشنبه كانالهای بزرگ تلویزیونی دیگر را نادیده گرفته و پای تماشای سیمپسونها بنشینند". ضمناً او این سریال را یك پدیده فرهنگی معرفی می كند كه برای همه خانواده جذابیت دارد.

جوایز و عناوین:
سیمپسونها از آغاز پخش خود تا بحال جوایز زیادی را از آن خود كرده است كه شامل 24 جایزه امی (Emmy )، 26 جایزه انی (Annie ) و یك جایزه پی بادی (Peabody ) می باشد. مجله تایمز در شماره ویژه خود در سال 1998 كه به بزرگترین دستاوردهای هنری و رسانه ای قرن بیستم اختصاص داشت، سیمپسونها را بهترین سریال قرن دانست. در همین شماره نام بارت سیمپسون در جدول 100 شخصیت موثر قرن به انتخاب مجله تایمز قرار گرفت؛ بارت تنها شخصیت غیرواقعی این لیست بود.

The Simpsons ُُُStarستاره ای كه در راهرو افتخار هالیوود به سیمپسونها تعلق گرفته است

در چهاردهم ژانویه 2000، در راهروی افتخار هالیوود یك ستاره به سیمپسونها تعلق گرفت. همچنین در این سال Ken Tucker منتقد تلویزیونی مجله Entertainment Weekly ، سیمپسونها را بهترین سریال دهه 90 معرفی كرد. ضمناً بینندگان شبكه انگلیسی Channel 4 ، سیمسونها را هم به عنوان بهترین سریال تلویزیونی كودكان (در سال 2001) و هم به عنوان بهترین كارتون (در سال 2005) انتخاب كردند و نام هومر سیمسون نیز در صدر 100 شخصیت بزرگ تلویزیونی در سال 2001 قرار گرفت. ضمناً مجله Entertainment Weekly نیز نام هومر را در رده نهم "50 شخصیت بزرگ تلویزیونی" قرار داد. در سال 2002 سیمسونها در رده هشتم 50 سریال برتر تاریخ به انتخاب TV Guide قرار گرفت و در سال 2007 سیمسونها در میان 100 سریال برتر تاریخ به انتخاب مجله تایمز دیده شدند. در سال 2008 این سریال در رده نخست بهترین سریال 25 سال اخیر به انتخاب مجله Entertainment Weekly قرار گرفت.

موفقیتهای مربوط به طول پخش:
در نهم فوریه 1997، سیمپسونها با اپیزود "The Itchy & Scratchy & Poochie Show " ركورد طولانی ترین سریال انیمیشنی آمریكا را كه قبلاً در دست "فلینستونها" (The Flintstones ) بود، شكست. در سال 2004 سیمپسونها ركورد طولانی ترین سریال كمدی آمریكا (انیمیشن و غیرانیمیشن) را شكست. این ركورد قبلاً متعلق به "ماجراهای اوزی و هیت" (The Adventures of Ozzie and Harriet ) بود كه از سال 1952 تا 1966 پخش شده بود. در اكتبر 2004، برای مدتی كوتاه Scooby-Doo از سیمپسونها جلو زد و عنوان بیشترین اپیزود یك سریال انیمیشنی را از آن خود كرد، اما در آوریل 2005 دوباره پخش Scooby-Doo را لغو كردند و این سریال با 371 اپیزود پایان یافت. در آن سال با پایان فصی هفدهم سریال، سیمپسونها با 378 اپیزود دوباره به صدر جدول برگشتند. در ماه می 2007، در پایان فصل هیجدهم پخش خود به ركورد 400 اپیزود دست یافت. اگرچه ركورد بیشترین اپیزود یك سریال انیمیشنی در آمریكا در دست سیمپسونهاست اما این ركورد در دنیا متعلق به سریالهایی از كشورهای ذیگر است. برای مثال انیمه ژاپنی Sazae-san نزدیك به 2000 اپیزود پخش شده است!!

سیمسونها در سال 2007 بیستمین سالگرد پخش خود را جشن گرفتند. با پخش فصل بیستم سریال در سال 2008-2009، سیمپسونها با ركورد Gunsmoke در عنوان طولانیترین سریال دارای متن (از نظر زمانی) برابری كرد. اگرچه Gunsmoke با 635 اپیزود هنوز با سیمپسونها فاصله زیادی دارد و سیمسونها تا پایان فصل 29 خود (اگر ادامه یابد) به این تعداد اپیزود نخواهد رسید.

در سال 2009، شبكه فاكس یك جشن یكساله با عنوان "بهترین 20 ساله تمام دوران" (Best 20 Years Ever ) برگزار خواهد كرد كه در آن بیستمین سالگرد پخش سیمپسونها را جشن خواهد گرفت. این جشن 14 ژانویه 2010 پایان خواهد پذیرفت (این همان تاریخی ست كه 20 سال پیش اپیزود "Bart the Genius " پخش شد). یكی از بخشهای این سریال "Unleash Your Yellow " نام دارد كه مسابقه ای برای طراحی بهترین پوستر سریال است.

انتقاد از افت كیفیت سریال:
منتقدین همیشه سیمپسونها را بخاطر طنز هوشمندانه و رئالیسم آن ستوده اند. در اواخر دهه 90 ریتم و فضای سریال كم كم عوض شد كه باعث شد بعضی از منتقدین این سریال را خسته و تمام شده بدانند. در سال 2000 حتی متعصب ترین هواداران سریال نیز كم كم واقع گرایانه تر به سریال نگاه می كردند و به این تغییر سریال اشاره می كردند كه سریال را از داستانهایی كه حول محور كاراكترها می چرخید به داستانهایی با شوخیهای سبك تبدیل كرده است.

Douglas Coupland یكی از نویسندگان سریال ادعای افت كیفی سریال را رد كرده و گفت: "سیمسونها سریالی ست كه در عرض 14 سال كیفیت خودش را از دست نداده و الان هم خیلی بعید است كه این اتفاق رخ دهد". Mike Scully كه از فصل 9 تا 12 مدیر اجرایی سریال بوده هدف اصلی این انتقادها بوده است. Chris Suellentrop از مجله Slate می نویسد:
"در دوره Scully ، سیمپسونها تبدیل شد به یك ... كارتون! اپیزودهایی كه زمانی در پایان آن هومر و مارج در غروب با هم دوچرخه سواری می كردند الان با پرتاب دارت توسط هومر به گردن مارج تمام می شوند! اگر چه سریال هنوز هم خنده دار است اما حس و تاثیر قبل را از دست داده است".

در سال 2003، در جشن اپیزود سیصدم سریال با عنوان "Barting Over "، روزنامه USA Today دو مقاله راجع به سیمپسونها چاپ كرد: یكی مربوط به انتخاب 10 اپیزود برتر سریال كه توسط مدیران سایت هواداران سیمپسونها، The Simpsons Archive ، صورت گرفت و دیگری 15 اپیزود برتر به انتخاب خود نویسندگان سریال بود. جدیدترین اپیزود در لیست اول اپیزود " Homer's Phobia " بود كه در سال 1997 پخش شد و جدیدترین اپیزود در لیست دوم " Behind the Laughter " بود كه در سال 2000 پخش شده بود. در سال 2004، Harry Shearer یكی از صداپیشگان سریال از افت كیفی سریال انتقاد كرد و گفت كه: "من سه فصل آخر را جزو بدترین فصلهای سریال می دانم و با اینحساب فكر كنم فصل چهارم فصل خوبی بود".

سیمپسونها هنوز هم مخاطبان زیادی دارد و هر ساله هواداران جدیدی هم به آن اضافه می شود. اما در حالیكه هر اپیزود این سریال در فصل اول 13.4 میلیون نفر را در آمریكا پای تلویزیون می نشاند، این رقم در فصل نوزدم به 7.7 میلیون نفر كاهش یافته است. مت گرونینگ در مصاحبه ای در آوریل 2006 گفت: "من واقعاً هیچ پایانی برای این سریال نمی بینم و فقط فكر می كنم كه شاید زمانی این سریال از نظر اقتصادی به مشكل بربخورد ... اما الان فكر می كنم سریال به همان كیفیت و خلاقیت همیشه هست و شاید هم بهتر ... انیمیشن ها جزیی تر و خلاقانه تر شده اند و داستانها هم به چیزهایی می پردازند كه قبلاً نپرداخته بودیم. پس دلیلی برای توقف سریال وجود ندارد."

بازار تجاری سیمپسونها:
محبوبیت بیش از حد سیمپسونها آن را تبدیل به یك كالای تجاری چند میلیارد دلاری كرده است. عنوان فیلم و كاراكترهای آن روی همه چیز از تی شرت گرفته تا پوسترهای مختلف دیده می شوند. نسخه های ویژه ای از بازیهای مختلف بر اساس كاراكترهای سیمپسونها به بازار آمدند كه از آن جمله می توان به بازیهایی چون Clue ، Scrabble ، Monopoly ، Operation و The Game of Life اشاره كرد كه در كنار بازیهایی با شهرت كمتر مثل What Would Homer Do? یا Simpsons Jeopardy تحولی در دنیای سرگرمی بشمار می آمدند. بازیهای ورق نیز مثل trump cards و The Simpsons Trading Card Game به بازار آمدند.

در طول سالهای زیادی كه از ظهور سیمپسونها می گذرد كتابها و مجلات مختلفی بر اساس كاراكترهای آن چاپ شده اند. از سال 1993 تاكنون انتشارات Bongo Comics نه سری كتاب كمیك بر اساس سیمپسونها منتشر كرده است كه مجموعه آنها به شكل یك كتاب نیز منتشر شده است. كمیكهای " The Simpsons " و همچنین " Bart Simpson " با همین عناوین در انگلستان نیز به چاپ رسیده اند كه شامل داستانهایی از دیگر كمیكهای سیمپسون چاپ شده توسط Bongo Comics نیز می باشد. لیست كمیكهای منتشر شده توسط Bongo Comics در مورد سیمپسونها به شرح زیر است:

The Simpsons Comicsكمیك سیمپسونها

مجموعه هایی كه هم اكنون نیز انتشار آنها ادامه دارد:
از سال 1993: Simpsons Comics
از سال 1993: Radioactive Man
از سال 1995: Bart Simpson's Treehouse of Horror
از سال 2000: Bart Simpson
از سال 2005: Simpsons Super Spectacular


مجموعه هایی كه دیگر منتشر نمی شوند:
تك شماره در سال 1993: Simpsons Comics and Stories
تك شماره در سال 1993: The Official History of Bongo Comics
شش شماره از سال 1993 تا 1995: Bartman
سه شماره از سال 1993 تا 1994: Itchy & Scratchy Comics
تك شماره در سال 1994: Bartman and Radioactive Man
سه شماره از ژانویه تا مارس 1995: Krusty Comics
تك شماره در سال 1995: Lisa Comics
دو شماره در سال 2001: Simpsons Summer Special
دو قسمتی از سال 2002 تا 2003: Futurama Simpsons Infinitely Secret Crossover Crisis


مجموعه هایی كه در كشورهای دیگر چاپ شدند یا بصورت كتاب گردآوری شدند:
از سال 2004: Simpsons Classics كه در حقیقت گردآوری و چاپ مجدد Simpsons Comics است.
از سال 1994: Simpsons Comics كه بصورت كتاب منتشر شده و گردآوری كمیكهای پیشین است.
از سال 1999: Bart Simpson's Treehouse of Horror بصورت كتاب (گردآوری كمیكهای پیشین)
از سال 2002: Bart Simpson بصورت كتاب (گردآوری كمیكهای پیشین)

كتابهایی نیز در مورد سیمپسونها منتشر شده است كه بعضی از آنها راهنمای اپیزودهای مختلف سریال هستند و برخی دیگر كتاب داستان هستند كه بر اساس شخصیتهای سیمپسونها و یا حتی بر اساس داستان اپیزودهای مختلف سریال نوشته شده اند. برخی دیگر هم به جنبه های روانشناختی و حتی فلسفی! سیمپسونها می پردازند.
مجموعه ای از موسیقی متن (Soundtrack ) سیمپسونها با نامهای Songs in the Key of Springfield در سال 1997و Go Simpsonic with The Simpsons در سال 1999 بصورت CD منتشر شد. بعضی از آهنگهای این مجموعه در سریال استفاده نشده اند و فقط به قصد انتشار بصورت آلبوم ضبط شده اند. معروفترین آهنگ آن Do the Bartman نام دارد كه با مشاركت مایكل جكسون نوشته شده و به موفقیت بین المللی دست یافت. این آهنگ سه هفته در صدر آهنگهای پرفروش انگلستان قرار داشت. از دیگر آلبومهای سیمپسونها می توان به The Simpsons Sing the Blues در سال 1990، The Yellow Album در سال 1998، The Simpsons Movie: The Music در سال 2007 و The Simpsons: Testify در سال 2007 اشاره كرد.

7-Elevenیكی از فروشگاههای 7-Eleven در سیاتل

در آستانه پخش فیلم سینمایی سیمپسونها دوازده فروشگاه 7-Eleven تبدیل به فروشگاههای Kwik-E-Marts شدند تا محصولات سیمپسونها را بفروشند؛ از جمله این محصولات می توان به نوشابهBuzz Cola ، سیریال حبوبات Krusty-O ، نان شیرینی Pink و ... اشاره كرد.

DVD:
در طول سالهای زیادی كه از پخش سیمپسونها می گذرد بسیاری از اپیزودها روی DVD یا VHS توزیع شده اند. وقتی در سال 2001 دی وی دی فصل اول سیمپسونها به بازار آمد به سرعت لقب پرفروشترین DVD یك سریال تلویزیونی را در طول تاریخ از آن خود كرد؛ هر چند كه بعدها این لقب به DVD سریال كمدی Chappelle's Show رسید. تا حالا از فصل اول تا فصل یازدهم سیمپسونها روی DVD در آمریكا، اروپا و استرالیا توزیع شده است و انتظار می رود به تدریج DVD بقیه فصلها هم وارد بازار شود.

بازیهای ویدئویی:
صنعت بازیهای ویدئویی نیز از قافله سیمپسونها عقب نماند و سریعاً كاراكترها و فضایشهر اسپرینگ فیلد را تبدیل به گیم كرد. از اولین بازیهایی كه بر اساس سیمپسونها ساخته شد می توانیم از بازی The Simpsons در سال 1991 ساخت شركت Konami و بازی "The Simpsons: Bart vs. the Space Mutants " در سال 1991 ساخت شركت Acclaim Entertainment نام ببریم. نسخه های مدرن تری از بازیهای سیمپسونها نیز وجود دارند كه می توانیم به "The Simpsons Road Rage " در سال 2001 و یا "The Simpsons Hit & Run " در سال 2003 و در نهایت "The Simpsons Game " در سال 2007 اشاره كنیم. ضمناً دو بازی پین بال نیز بر اساس شخصیتهای سیمپسونها به بازار آمدند. لیست كل گیمهایی كه بر اساس سیمپسونها ساخته شده اند بشرح زیر است:

1991: Bart Simpsons Cupcake Crisis ساخت شركت Acclaim Entertainment

1991: The Simpsons: The Arcade Game ساخت شركت Konami

1991: Bart vs. the Space Mutants ساخت شركت Acclaim/Ocean Software

1991: Bart Simpson's Escape from Camp Deadly ساخت شركت Acclaim

1991: Bart vs. the World ساخت شركت Acclaim

1991: Bart's House of Weirdness ساخت شركت Konami

1992: Bart vs. The Juggernauts ساخت شركت Acclaim

1992: Krusty's Fun House ساخت شركت Acclaim

1992: Bartman Meets Radioactive Man ساخت شركت Acclaim

1992: Bart's Nightmare ساخت شركت Acclaim

1993: The Simpsons: Bart & the Beanstalk ساخت شركت Acclaim

1993: Itchy & Scratchy in Miniature Golf Madness ساخت شركت Acclaim

1994: Virtual Bart ساخت شركت Acclaim

1995: The Itchy and Scratchy Game ساخت شركت Acclaim

1996: Cartoon Studio ساخت شركت Fox Interactive

1997: Virtual Springfield ساخت شركت Fox Interactive

2000: The Simpsons Bowling ساخت شركت Konami

2001: Night of the Living Treehouse of Horror ساخت شركت Fox Interactive/THQ

2001: The Simpsons Wrestling ساخت شركت Fox Interactive/Activision

2001: The Simpsons Road Rage ساخت شركت THQ

2002: The Simpsons Skateboarding ساخت شركت Electronic Arts/Fox Interactive

2003: The Simpsons Hit & Run ساخت شركت Vivendi Games

2007: The Simpsons Game ساخت شركت Electronic Arts

2007: The Simpsons: Minutes to Meltdown برای موبایل


Simpsonsrideترن سیمپسونها

ترن سیمپسونها:
در سال 2007 بطور رسمی اعلام شد كه ترن سیمپسونها (ترن شهر بازی) به عنوان جزیی از پاركهای Universal Studios Orlando و Universal Studios Hollywood اضافه خواهد شد. مراسم افتتاح رسمی آن در فلوریدا در تاریخ 15 می 2008 و در هالیوود 19 می 2008 برگزار شد. در این سواری با ترن، مسافران از یك پارك كارتونی بنام "كراستی لند" عبور می كنند كه توسط "كراستی" (شخصیت دلقك سریال سیمپسونها) ساخته شده است اما "سایدشو باب" (شخصیتی دیگر از سریال) كه به تازگی از زندان آزاد شده است در صدد گرفتن انتقام از كراستی و خانواده سیمپسونهاست.

در این پارك بیش از 24 شخصیت سریال سیمپسونها گنجانده شده است كه صای آنها را نیز صداپیشگان همیشگی سریال و نیز Pamela Hayden ، Russi Taylor و Kelsey Grammer اجرا شده است. البته بجز Harry Shearer كه حاضر نشد در این برنامه حاضر باشد و به ناچار كاراكترهایی كه او بجای آنها حرف می زد در این پارك نقشهای صامت دارند. تهیه كنندگان سیمپسونها برای ساخت این مجموعه با تیم خلاق سازنده این پاركها همكاری نزدیكی داشتند. در این ترن سواری 6 دقیقه ای از صفحه های نمایش آیمكس 80 فوتی و پروژكتورهای سونی استفاده شده است. این قطار 24 واگن دارد كه هر كدام گنجایش 8 مسافر را دارند و در هر ساعت حدود 2000 نفر می توانند از این ترن استفاده كنند. انیمیشنی كه در این سواری به نمایش گذاشته می شود مثل سریال بصورت دوبعدی نیست بلكه تصاویر كامپیوتری سه بعدی هستند كه توسط Blur Studio و Reel FX تهیه شده است. پارك فلوریدا در 14 جولای 2008 میزبان مسافر یك میلیونمش بود كه در نوبه خود ركوردی در این زمینه بشمار می آید.

فیلم سینمایی:
كمپانی فاكس قرن بیستم به همراه شركتهای Gracie Films و Film Roman نسخه سینمایی سیمپسونها را با عنوان The Simpsons Movie تولید كردند كه در 27 جولای 2007 اكران شد. این فیلم توسط "دیوید سیلورمن" (David Silverman ) كارگردانی شد كه یكی از تهیه كنندگان كهنه كار سریال سیمپسونهاست. فیلمنامه آن را تیمی از نویسندگان سیمپسونها شامل Matt Groening ، James L. Brooks ، Al Jean ، George Meyer ، Mike Reiss ، John Swartzwelder ، Jon Vitti ، David Mirkin ، Mike Scully ، Matt Selman و Ian Maxtone-Graham نوشتند. تولید این فیلم به موازات تولید سریال پیش رفت هر چند كه قبلاً دست اندركاران سریال گفته بودند تا قبل از اتمام سریال هیچ نسخه سینمایی از آن ساخته نخواهد شد. از همان فصلهای اولیه پخش سریال احتمال تولید نسخه سینمایی آن بر سر زبانها بود. ابتدا جیمز ال بروكس بود كه به این فكر افتاد و عقیده داشت كه داستان اپیزود "Kamp Krusty " قابلیت تبدیل به یك فیلم بلند را دارد اما در نهایت در تبدیل فیلمنامه این اپیزود به یك فیلمنامه بلند به مشكل برخورد. تا مدتها نبود یك فیلمنامه مناسب و درگیر بودن همیشگی تیم نویسندگی سریال باعث شد كه تولید نسخه سینمایی سیمپسونها تا سال 2007 به تعویق بیفتد.
The Simpsons Movieفیلم سینمایی

در رقابت برای اولین اكران فیلم سینمای Springfield, Vermont بر سینماهای USA Today و فاكس پیروز شد. این فیلم در اولین هفته اكران خود در آمریكا 74 میلیون دلار فروش كرد و به صدر فیلمهای پرفروش گیشه رسید و ركورد بیشترین فروش هفته اول یك فیلم كه براساس سریال ساخته شده را شكست (این ركورد قبلاً متعلق به "ماموریت: غیرممكن 2" بود). فیلم سینمایی سیمپسونها در كشورهای خارجی 96 میلیون دلار فروش كرد كه 27.8 میلیون دلار آن متعلق به انگلیس بود كه این فروش دومین فروش موفق فاكس در هفته اول اكران یك فیلم در انگلستان بود. سیمپسونها در استرالیا 13.2 میلیون دلار فروش كرد كه پرفروشترین انیمیشن در اكران هفته اول و سومین فیلم پرفروش در اكران هفته اول بشمار می آید. كلاً این فیلم تا بحال 526.622.545 دلار فروش داشته است!


لینكها:

سایت رسمی سریال

پروفایل سریال در TV.com

سایت هواداران سریال

پروفایل ویكیپیدیا

پروفایل IMDb

سیمپسون ویكی

پروفایل سریال در دایره المعارف تلویزیون


منابع : ویكیپیدیااز سایت: انیمک


نوع مطلب : نقد و مقاله، تاریخچه، معرفی سریالهای کارتونی، 
برچسب ها :